feministyczno-genderowo-queerowa mozaika myślowa
Zakładki:
kontakt:
O nas
Gender studies
.ORG
Queer
Źródła
Domownicy
Stali goście


Miłość nie wyklucza - żądamy ustawy o związkach partnerskich!
piątek, 24 kwietnia 2009
urodzinowo

Za trzy dni gender.blox skończy trzy lata. W ciągu trzech lat prawie dwieście tysięcy wejść - nie wiem czy to dużo czy mało. Ile/u użytkowniczek/ków, autorek/ów? nie wiem, niestety strona nie podaje tej liczby. 

Trzy lata temu jako pierwszy wpis pojawił się wpis socjopatycznej_malkontentki, od tamtej pory mniej lub bardziej regularnie publikujemy tu nasze spostrzeżenia.

To co początkowo wyszło z grona odwiedzająch się osób, rozrosło się do rozmiarów, które  dla naszych "prywatnych" blogów są chyba nieosiągalne. Wspólnie stworzyliśmy platformę, na której możemy wymieniać się doświadczeniami, przemyśleniami, punktami widzenia. W ten sposób udało nam się zrealizować, to co przed trzema laty było myślą założycielską tego bloga. Przy okazji na gender.blox znalazło się miejsce na informowanie o różnych akcjach, inicjatywach, publikacjach.

Niektórych osób już tu nie ma (a może tylko podczytują nie ujawniając się), co jakiś czas pojawiają się nowe, niektóre wracają po przerwie. Nasz blog żyje, zmienia się. Mniej więcej udało się nam uniknąć zmasowanych ataków trolli, czego się na początku najbardziej obawiałyśmy. 

Cieszę się, że jesteście, że czytacie i piszecie. Że się wspólnie bulwersujemy, lub ze sobą nie zgadzamy. Pamiętajcie, to jest nasz blog, bez władz, bez wspólnej polityki, bez wytycznych, to my decydujemy o jego dalszym kształcie. Zachęcam do dalszego pisania, czytania, komentowania.

A jeśli ktoś ma ochotę to proponuję funkcję współadministratorki/a. Z tego co widzę, obecnie zostałam sama jako adminka, za trzy miesiące mam urodzić dziecko i pewnie nie będę miała aż tyle czasu, by zajmować się blogami. Dużo pracy na gender.blox nie ma, ale przydałaby się osoba, która rzuci okiem od czasu do czasu na to, co się tu dzieje. Jest jeszcze trochę czasu do mojej chwilowej deaktywacji, więc możemy wspólnie się nad tym zastanowić.

Wszystkiego najlepszego!

 

piątek, 15 czerwca 2007
post-urodzinowo...
Niepostrzeżenie ominął nas jubileusz – 27 kwietnia gender.blox‘owi stuknął roczek! Nie było szumnych urodzin, gratulacji, ani fajerwerków. Ale chyba jest się z czego cieszyć. Ja w każdym razie ze wzruszeniem wspominam, jak to udało nam się wykroić wirtualnie tą małą feministyczną przestrzeń i skroić ją (kolektywnie!) według własnych życzeń i pomysłów. Gender.blox toczy się swoim trybem. Czasem ma słabsze tygodnie, kiedy literalnie nic się nie dzieje. Czasem niespodziewanie w ciągu kilku dni pojawia się kilka ciekawych postów. Czasem zdaje się, że gender.blox już ledwo dyszy, ale potem znowu nabiera wigoru.

A teraz odrobina statystki: 80 wirtualnych osób ma dostęp do tego bloga i pewnie drugie tyle jest z nami zlinkowanych. Przez cały okres naszego życia odwiedzono nas ponad 40 tysięcy razy. Z pewnością daleko nam do rekordzistów, ale chyba też nie o rekordy tu chodzi. Chodzi o dialog i o rosnącą grupę naszych czytelników i blogujących. Czytają nas i publikują osoby bardziej i mniej znane, kobiety i mężczyźni, feministki, feminiści i sympatycy.
I moim zdaniem ta różnorodność jest chyba unikalna dla gender.bloxa i stanowi o jego wartości. Z pewnością nie jest to miejsce doskonałe i może warto w tym momencie porozmawiać o tym, co by w nim zmienić, co ulepszyć? Jaki drugi rok gender.bloxa? Czy warto do nas przychodzić?

Pozdrawiam serdecznie wszystkich dawnych i obecnych publicystki i
publicystów, czytelniczki i  czytelników z pokładu gender.blox! :)

P.S. Arvata - jedna z adminek - wysłała zgłoszenie gender.blox do Syndykatu. Dzięki Arvato! :) Teraz czekamy na znaczek.

piątek, 08 września 2006
troche statystyki...


Nasz blog ma już 47 użytkowników.

Od początku istnienia były 9582 wejścia.

Piszą do nas ludzie z genderowych kręgów z całej Polski z informacjami o swoich inicjatywach.

I blog ciągle żyje... :)

piątek, 12 maja 2006
Wpis założycielski, czyli... trochę o nas
Gender.blox jest wspólnym przedsięwzięciem bloggerek i bloggerów, którym bliskie są kwestie feministyczne, genderowe, queerowe i te dotyczące społeczności LGTB.

Chcemy, by ten blog stał się przede wszystkim przestrzenią do prowadzenia dyskusji. Miejscem, gdzie mogłyby się ścierać i cieniować poglądy dyskutantek i dyskutantów. Wszyscy dzielimy pewne podstawy światopoglądowe, a wiele z nas określa się jako feministki/feminiści. Poza tą wspólną wrażliwością na problemy feministyczne i okołofeministyczne różnimy się między sobą -- poglądami politycznymi, pomysłami na to, jak "praktykować" feminizm, strategiami działania, zainteresowaniami i wieloma innymi rzeczami. Na tym blogu chcemy pokazać, że nie ma jednego feminizmu, a feministki i feminiści często różnią się zasadniczo w podejściu do wielu kwestii. Jednak mimo że w pewnych sprawach różni nas wiele, to różnice te nas nie dzielą - czynią jedynie dyskusję wewnątrz i wokół feminizmu ciekawszą.

Nie oczekujcie więc, że będziemy mówić jednym głosem - ten blog powstał, by zebrać rozproszone po całej polskiej sieci osoby piszące na tematy feministyczno-genderowe i dać im (nam) możliwość stałego konfrontowania własnych poglądów i przemyśleń nie tylko z "antyfeministami" z for internetowych, lecz również z osobami z "własnego podwórka". Możliwość takiej dyskusji stwarza bowiem dla każdej/każdego z nas jeszcze lepszą sposobność przemyślenia własnych poglądów i argumentów.

Mamy więc nadzieję, że będzie to miejsce merytorycznych dyskusji, lecz w związku z tym, że kwestie feministyczne i im podobne są bardzo często pożywką dla trolli internetowych, to uprzedzamy, że wszelkie próby trollowania zostaną usunięte z komentarzy bez uprzedzania, a w przypadku zapamiętałych trolli ich loginy lub ip będą blokowane przez administratorki bloga.

Dla czytelniczek i czytelników tego bloga (niezależnie od tego, czy są feministkami/ami, czy nie) mamy nadzieję być nie tylko źródłem pewnej wiedzy o feminizmie i pokrewnych mu nurtach, lecz również platformą dyskusyjną, która umożliwi nam spotkanie się w cyberprzestrzeni, by wspólnie porozmawiać na tematy, które są nam bliskie. Zapraszamy do dyskusji i współpracy! Jeśli chcecie dołączyć do grona autorek i autorów tego bloga -- prosimy o e-mail: gender.blox(at)gazeta.pl