feministyczno-genderowo-queerowa mozaika myślowa
Zakładki:
kontakt:
O nas
Gender studies
.ORG
Queer
Źródła
Domownicy
Stali goście


Miłość nie wyklucza - żądamy ustawy o związkach partnerskich!
sobota, 16 stycznia 2010
prośba o współpracę

Dzień dobry, ja całkiem OT. Założycielki bloga być może pamiętają zadrrrę. Zadrrra się trochę zestarzała i pisze pracę magisterską - a jakże, o feministkach! W związku z tym prosi feministki, które chcą jej pomóc w badaniach kwestionariuszowych, by chęć tę zgłaszały, pisząc na adres mailowy zadrrra(małpa)gmail.com.
Przemówmy wreszcie własnym głosem!

***

Mówimy zadrrro własnym głosem od dość dawna. I chyba dość głośno. To Ty nas raczej prosisz, byśmy Ci pozwoliły nasz głos przetworzyć. ;) I mam nadzieję, że wiele czytelniczek i czytelników-feministów odpowie na Twoje zapotrzebowanie. Przyrzeknij tylko jedno: że napiszesz *naprawdę dobrą* pracę magisterską... ;)

środa, 13 stycznia 2010
Coś mnie podkusiło

i zajrzałam na  reklamowanego na portalu Gazety jako "prowokacyjny" bloga Pani Posłanki.

Przeczytałam tam taką notkę:

http://kozlowskarajewicz.blox.pl/2009/12/Czy-kobiety-to-psy-ogrodnika.html

Wiem, że pogląd "baby są wszystkiemu winne" istnieje i ma się dobrze. Pytanie brzmi: czy od Posłanki powinnam oczekiwać więcej?!

Ale do rzeczy - Posłanka otrzymała list od Wyborcy i bardzo się zdenerwowała. W liście Wyborca karcił ją za zgubne w skutkach (dla kobiety) przebywanie poza domem oraz opisywał swoje życie rodzinne.

Wyborca miał żonę, której (jak widać wbrew swoim przekonaniom:) "pozwolił" pracować, a nawet "pomagał" jej w domu. Niestety, mimo że był tak wspaniały:) niewdzięczna istota opuściła go i zabrała ze sobą dzieci.

Postulatem Wyborcy jest interwencja Posłanki w sprawie skrzywdzonych przez sądy rodzinne ojców.

Nasuwa mi się dużo różnych refleksji (choćby na temat postawy Wyborcy wobec Posłanki, żony itp.), ale najciekawsze jest to, co tak naprawdę zdenerwowało Panią Posłankę?

Otóż kobiety. I to nawet nie te, które opuszczają idealnych mężów:), a kobiety w ogóle (?). Bo, jak się okazuje to kobiety nie pozwalają partnerom opiekować się dziećmi, zajmować się domem, a na dodatek mają pretensje do robiących karierę koleżanek (stąd tytuł notki)...

12:04, kobietawkryzysie
Link Komentarze (8) »
środa, 16 grudnia 2009
Podpisy pod ustawą o parytetach - ostatni moment!

To już ostatni moment, by podpisać się pod projektem ustawy o wprowadzeniu parytetów płci na listach wyborczych! Formularze do zbierania podpisów pobrać można tutaj

Mieszkasz w Trójmieście? Zebrałaś/eś podpisy pod projektem ustawy? A może sam/a chcesz się w ostatniej chwili podpisać? Listy podpisów możesz przynieść do Trójmiejskiej Akcji Kobiecej w środę 16 grudnia do godz. 22 i w czwartek 17 grudnia od godz. 8.30 do godz. 12.30 (Pracownia Kultury Miejskiej, ul. Kilińskiego 1, Gdańsk-Wrzeszcz, teren dawnego browaru, pierwszy budynek po lewej stronie, I piętro).  Będzie też możliwość podpisania się na miejscu. Następnie jedna z naszych aktywistek zawiezie podpisy do Biura Kongresu Kobiet w Warszawie.

Szczegóły na blogu Trójmiejskiej Akcji Kobiecej

czwartek, 19 listopada 2009
jubileuszowa Zadra i jej blog

 

Zadra10 lat po ukazaniu się pierwszego numeru feministycznego kwartalnika „Zadra” wyszedł wlaśnie z drukarni jubileuszowy, podwojny numer 40 i 41. Na okladce zloty napis „10 lat Zadry” otacza 10 czerrrrwonych róż. To w końcu 10-lecie jedynego w Polsce feministycznego pisma. (O spotkaniach i imprezach z tej okazji - w Krakowie i w kilku innych miastach - będziemy informowac na bieżąco.)

Niemal 130 stron tekstow w jubileuszowej "Zadrze" otwieraja trzy rozmowy: o 20 latach klinczu polskiego feminizmu i demokracji, o Kongresie Kobiet Polskich i o lesbijskim kabarecie Barbie Girls. Kto chce wytknąć nos poza polskie sprawy, znajdzie interesujące teksty o kobietach i feminizmie w Turcji, kilku krajach afrykanskich i na Bialorusi.

Publicystki i publicysci „Zadry” przypominają w swoich artykułach
postaci zmarlych niedawno Piny Bausch i Jadwigi Zylinskiej (która
publikowala w pierwszych numerach „Zadry”), oceniaja z perspektywy ostatnich 10 lat polskie kino, opowiadaja o prawosławnej bogini Sofii, o współczesnej pustelniczce szwajcarskiej, o prezentowaniu feminizmu osobom starszym na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, o silnych „ślonskich dziołchach” i amazonkach, o meandrach feminizmu i o hiper-skromnosci kobiet w czasie rozmow z pracodawcami. Matka Bolka publikuje krytyczną poezję („Ódka do feminizmu polskiego”).

Polecamy także felieton „Zadra ma 10 lat”, ktory opublikowal w
internecie jeden ze wspolpracownikow „Zadry”, Krzysztof Tomasik.

10 lat Zadry to zadrzany blog, otwarty od dzisiaj. Zajrzyjcie, poczytajcie, skomentujcie :-)

Podwojny numer jubileuszowej „Zadry” będzie mozna kupić w Empikach i salonach prasowych Kolportera od 23 listopada -  a w internetowej ksiegarni eFKi juz teraz.


Miłej lektury

Beata Kozak

wtorek, 10 listopada 2009
Co dalej? Refleksje na temat obecnej sytuacji krytyki feministycznej

ZAPROSZENIE

Gender Studies IBL PAN, Instytut Teatralny,  Fundacja Gender Center zapraszają

na wykład otwarty Krystyny Kłosińskiej, pt. Co dalej? Refleksje na temat obecnej sytuacji krytyki feministycznej.

inaugurujący rok akademicki 2009/10 podyplomowych Gender Studies przy IBL PAN oraz Szkoły Gender Mainstreaming przy IBL PAN.

Odczyt odbędzie się  21 XI 2009 o godzinie 16.00 w sali A. Mickiewicza (nr 144) w Pałacu Staszica, ul. Nowy Świat 72.

Podczas uroczystości ogłoszone zostaną wyniki II edycji konkursu im. Marii Konopnickiej i Marii Dulębianki  na najlepszą pracę magisterską o tematyce gender.

Nagrodę i wyróżnienia przyzna jury w składzie: prof. dr hab. Maria Janion - przewodnicząca, Agata Adamiecka, Agnieszka Janiak-Jasińska,  dr Grzegorz Gdula, dr Grzegorz Grochowski, prof. dr hab. Inga Iwasiów, dr Dorota Krawczyńska, dr Lena Magnone, dr Katarzyna Nadana, dr Monika Rudaś-Grodzka, dr Katarzyna Sierakowska, doc. dr hab. Mikołaj Sokołowski.

15:20, gender.blox , wydarzenia
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 02 listopada 2009
ordynacja kobiet w polskim kościele ewangelicko-augsburskim

Ciekawa rozmowa Katarzyny Wiśniewskiej i Jana Turnaua z ks. prof. Marcinem Hinzem.

Jeden fragment szczególnie interesujący:

"Jakie spory toczą się we współczesnym luteranizmie?

- W Światowej Federacji Luterańskiej jedną z najburzliwiej dyskutowanych kwestii jest ordynacja kobiet, problem dopuszczenia ich do urzędu prezbitera i biskupa. Kościół luterański w Polsce ordynuje kobiety na urząd diakona, co oznacza, że sprawują urząd duchowny, ale nie mogą być prezbiterami czy biskupami, a więc udzielać sakramentu ołtarza, ani same nie mogą ordynować. Ale w większości Kościołów europejskich kobiety są ordynowane na biskupów, np. w Niemczech czy Szwecji. To główna oś sporu teologicznego i społecznego we współczesnym luteranizmie. Komisja Teologiczna Synodu Kościoła Luterańskiego w Polsce uznała co prawda, że nie ma argumentów teologicznych przeciwko święceniom kobiet, ale trzeba brać pod uwagę kontekst społeczny i ekumeniczny. Kościół nie żyje w pustej przestrzeni, żyje w Polsce."

Katolicyzm wspiera konserwatywny nurt w lokalnym kościele protestanckim w Polsce. Smutne.

piątek, 30 października 2009
Polska jest kobietą. Ale jaką? Bilans transformacji, strategie na przyszłość

Podyplomowe Gender Studies im. Marii Konopnickiej i Marii Dulębianki, Instytut Badań Literackich PAN oraz Wydawnictwo DIFIN serdecznie zapraszają  na spotkanie pt.

Polska jest kobietą. Ale jaką? Bilans transformacji, strategie na przyszłość

Udział  biorą: dr Izabela Desperak (UŁ), Agnieszka Grzybek (Zieloni 2004), dr Ewa Lisowska (SGH), dr Katarzyna Szumlewicz (lewica.pl, "Bez Dogmatu").

Prowadzenie: Anna Zawadzka (Muzeum Etnograficzne UW)

5 listopada, godz. 18.00

Instytut Badań Literackich, ul. Nowy Świat 72, Warszawa, sala nr 144

W trakcie dyskusji poszukamy odpowiedzi na następujące pytania:

  • Czy transformacja była sukcesem czy porażką? Kto zyskał, a kto stracił na transformacji? Jak na transformacji wyszły kobiety?
  • Czy istnieje kobiecy podmiot kolektywny? Wokół jakich postulatów budować ruch na rzecz walki o prawa kobiet?
  • Czy i kiedy kres feministycznej jednomyślności?

Punktem wyjścia do rozmowy będzie książka "Stracone szanse? Bilans transformacji 1989-2009" pod red. J. Majmurka i P. Szumlewicza, która ukazała się nakładem Wydawnictwa DIFIN. Spotkanie odbywa się w ramach Feminariów - cyklu dyskusji społeczno-kulturalnych, organizowanych przez Gender Studies IBL PAN.

20:47, gender.blox , zapowiedzi
Link Komentarze (1) »
Gdzie są korzenie bluszczu? Labirynty kobiecych depresji


Gender Studies Instytutu Badań Literackich PAN i kino Alchemia zapraszają na kolejną projekcję z cyklu LUPA OBSCURA. KINO I GENDER. 4 listopada pokażemy film Bluszcz (reż. Hanka Włodarczyk, 1984). Po projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem reżyserki i współautorki scenariusza, Andy Rottenberg.

Bluszcz -film o niezrealizowanych marzeniach, bezskutecznym buncie, samotności ifrustracji. Kultowa pozycja polskiego kina feministycznego.

Pokaz rozpoczyna się o 18.45, cena biletu - 12 zł.
20:14, gender.blox , zapowiedzi
Link Dodaj komentarz »
sobota, 24 października 2009
Dni sprawiedliwości reprodukcyjnej - Warszawa

"Zamiast polityki kontroli populacji chcemy sprawiedliwości reprodukcyjnej! Uważamy, że w miejsce wyizolowanych ruchów na rzecz legalizacji aborcji, opieki okołoporodowej czy dostępu do leczenia niepłodności, warto budować szeroki ruch na rzecz sprawiedliwości reprodukcyjnej, którego naczelną zasadą jest obrona podmiotowości kobiet i dobrowolności wszystkich decyzji reprodukcyjnych"

niedziela, 18 października 2009
Kochaj we Wrocławiu!
Metropolia bez seksu jest jak reklamowa papka bez sensu, jak wino bez
alkoholu albo chleb bez smaku. Wrocław taki nie jest. To nie tylko
miasto zabytków, świetlistych centrów handlowych i strumieni bajecznie
kolorowych aut.

W gazetach o nich nie piszą, lecz wystarczy sięgnąć: są tu
wrocławianki i wrocławianie wszelkiej płci, odmiany i odcienia.
Wrocław miastem miłości! Tej zwykłej i tej queerowej, biseksualnej i
każdej innej... Odkryj smak tego miasta i jego niezwykłych ludzi!

Znajdź swój żywy przedmiot pożądania! Swoją radość! Kochaj we
Wrocławiu!
PROGRAM


8 - 30.10.2009

"Yes I am" - wystawa fotografii Agaty Kalinowskiej

Falanster, ul. Sw. Antoniego 23 (czynna w godz. 10.00 - 20.00)


czwartek 22.10.2009

18.00 "Off to Camp, czyli Różowy Narcyz i inne gejowskie fantazje" -
wstęp Janusza Boguszewicza (homiki.pl) oraz projekcja filmu "Pink
Narcissus" w reż. Jamesa Bidgooda

Katedra Antropologii UWr., ul. Kuznicza 35, Sala Czekanowskiego

20.30 "What's morally wrong with homosexuality", "Straight acting: a
story about queers and sports"
- projekcje filmowe

Falanster, ul. Sw. Antoniego 23


piątek 23.10.2009

16.00 "Homoasymilacja? Zagrożenia homonormatywnosci, ciemne strony
polityki tożsamościowej. Odmiencze strategie oporu." - wykład Rafała
Majki

Falanster, ul. Św. Antoniego 23

18.00 "Storytelling i queer, czyli opowieści dziwnej treści" - wykład
Grzegorza Stępniaka

Falanster, ul. Św. Antoniego 23

20.00 Queerpunk event! Koncert grup Procesor Plus, Audre oraz
ZrobieToSobie - afterparty: Dj Wojti, wizualizacje oraz distro STS

Wagon Club, pl. Orlat Lwowskich 20a, wstęp 10 złSobota 24.10.2009

10.00 "Queer up your life, czyli opowiedz mi swoją historie, a powiem
ci, jak bardzo queer jestes"
- warsztat Grzegorza Stępniaka (zapisy pod adresem:
pia.martka@gmail.com, hasło: warsztaty)

Falanster, ul. Św. Antoniego 23

14.00 Wrocławski Marsz Równości - plac Uniwersytecki

17.00 "Rynek pracy - rynek nierówności" - panel dyskusyjny o prawach
pracowniczych kobiet i lesbijek

Katedra Antropologii UWr., ul. Kuźnicza 35, Sala Czekanowskiego

20.00 Występ kabaretu Barbie Girls

Studio BWA, ul. Ruska 46a

22.00 After March Party - wystąpią Drag Queen Madame Revolta i Drag
Queen Mademoiselle Virgin

Orthopedia - private lounge/music club, ul. Piotra Skargi 18, wstęp 10niedziela 25.10.2009

13.00 "Związki partnerskie" - debata z udziałem Ygi Kostrzewy,
Mariusza Kurca, Krystiana Legierskiego oraz Tomasza Szypuły

15.00 Projekcja filmów dokumentalnych i spotkanie autorskie z
reżyserkami: "Abortion Democracy: Poland/South Africa" w reż. Sarah
Diehl (Niemcy 2008) oraz "The Coat Hanger Project" w reż. Angie Young
(USA 2009)

18.30 "J'accuse.... Oskarżam. Miasto bez ciot. Sad nad supermeskim
światem Toma of Finland" - wykład Bartka Lisa

20.00 "Maska Twardziela" - projekcja filmowa

Falanster, ul. Św. Antoniego 23
Zapraszają:

Koło Naukowe Queer Studies Nic Tak Samo UWr.
Queerpunkowa Grupa Sister To Sister
Amnesty International Wrocław
Kampania Przeciw Homofobii Wrocław
Naczelny Antyfacet RPPartnerzy:

Dni Sprawiedliwości Reprodukcyjnej
Interdyscyplinarna Grupa Gender Studies
Klub i księgarnia Falanster
Studio BWA
20:11, gender.blox
Link Komentarze (3) »