feministyczno-genderowo-queerowa mozaika myślowa
Zakładki:
kontakt:
O nas
Gender studies
.ORG
Queer
Źródła
Domownicy
Stali goście


Miłość nie wyklucza - żądamy ustawy o związkach partnerskich!
wtorek, 29 września 2009
Waga rzeczy....

Często zastanawiałam się nad tematami uważanymi przez współczesny system za ważne w przeciwieństwie do tych uważanych za tzw. ‘zastępcze’, ‘drugoplanowe’.

 

Ważne są oczywiście finanse (chociaż i to nie potrafi wpłynąć na przyśpieszenie reformy finansów), stosunki międzynarodowe (choć nie można odnotować ostatnio jakichś szczególnych sukcesów i w tej dziedzinie), ważne jest wojsko (choć nie walczy obecnie ani za wolność naszą ani za waszą), ważna jest wreszcie infrastruktura ( a tak autostrad jak nie było tak nie ma), no i last but not least  – piłka nożna...

 

A tematy  tzw.zastępcze , niewarte dyskusji?

Ekologia, alternatywna energia; wychowanie i reforma edukacji, aktywizacja społeczeństwa, informatyzacja, przedszkola i żłobki, rewitalizacja dzielnic miast, oddzielenie kościoła od państwa, reforma sądownictwa, biurokratyzacja, samorządność lokalnych społeczności, ścieżki rowerowe, dostawanie miast dla ludzi, segregacja śmieci, dotowanie antykoncepcji....itd., itp.

 

Znamy tematy 'zastępcze', akceptujemy ich 'zastępczość', ba – zwykle nie podważamy ich 'zastępczej' roli. Grupa rządzących narzuciła nam co i jak myśleć. Ale zastanówmy się raz jeszcze – czy może nie jest odwrotnie? Czy o jakości naszego codziennego życia, życia w naszej miejscowości nie decydują w ogromnej mierze właśnie tzw. tematy zastępcze. Nie, nie podważam wagi tematów tzw. ważnych, ale może są one ważne dla jednej grupy obywateli, ale zupełnie nieważne dla innej? Może są one ważne w jednym aspekcie naszego życia, ale w innym - już nie. [...]

 

 

------------------------

 

Tekst z mojego blogu ( http://netysci.mixxt.pl/networks/blog/post.shiawase:4 ) na stronie Netystów - ruchu politycznego pokolenia internetu. Zachęcam do współtworzenia naszej inicjatywy!

 

 

00:20, apparecchio_acustico
Link Komentarze (10) »
piątek, 25 września 2009
Feministki to kobiety niespełnione

W wywiadzie udzielonym wczoraj w TVN24 Monice Olejnik rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski stwierdził między innymi, że feministki to kobiety niespełnione w "normalnych rolach". Powiedział, że feministki nie lubią kobiet. Cóż nie powiedziałabym, abym była specjalnie jego zdaniem zdziwiona. Spora część naszego zaściankowego jednak społeczeństwa podziela poglądy pana Kochanowskiego, w tym wielu polityków. Oni jednak umieją dyplomatycznie milczeć czy łagodzić swoje wypowiedzi. Pan Kochanowski nie zwykł jednak chodzić na takie kompromisy i mówi to co myśli. Więc wywalił tą brutalną prawdę, że jesteśmy sfrustrowane i plujące jadem, ponieważ nie mamy "chłopa". Może ubrał to innymi słowy, ale tak brzmi sens tego co powiedział. Stereotypy mówiące, że feministka to osoba nienawidząca mężczyzn i w depresji nadal są u nas żywe. Kto chodzi na manify? Normalne kobiety stoją wtedy przy garach i w kolejkach. W inny sposób kobieta się po prostu nie może spełniać.

 


10:15, trzydziestka
Link Komentarze (75) »
czwartek, 24 września 2009
szczepionkowe

szczepienia obowiązkowe zalecane szkodliwe dobrodziejstwo nauki wywołujące autyzm zapalenie opon mózgowych chroniące przed wszystkim co wymyśliły wirusy i skutecznie drenujące kieszeń rodziców

przestałam się dziwić historii którą mi ktos opowiedział, że znajomy wziął kredyt na szczepienia - teraz wiem że to możliwe

i jak ze wszystkim około ciążowym wkurza mnie brak rzetelnych statystyk - ile dzieci choruje na ile - bo jeśli na ulotce piszą że 70% przypadków kończy się w szpitalem, to ja bym chciała wiedzieć 70% z czego - czy to jest 100 zachorowań na 1000 dzieci czy może na 100.000?bo 70 dzieciaków w szpitalu na 1000 to trochę inny kaliber niż na 100.000

druga rzecz "reklama pranie mózgu już od rana"  - ręka do góry, który z rodziców chce, by jego dziecko wylądowało w szpitalu z powodu biegunki??? nie ma chętnych? no nie możliwe! uchroń przed szpitalem...

no to przejdźmy do grania na emocjach, ręka do góry kto lubi jak jego dziecko płacze, łzy jak grochy usta w podkówkę... pamiętaj mniej ukłuć mniej łez...


no i oczywiście ceny :) państwo prorodzinne rzuci ci ochłapem 1000 zł pod warunkiem, że chodzisz do lekarza... jedna wizyta z zestawem szczepień "mniej ukłuć, mnie łez i bez szpitala" to 790 zł

zestaw szczepień w ciągu roku to 2020

to ja poproszę nie becikowe [bo becik mogę mieć używany po dziecku koleżanki] ja poproszę szczepionkowe, żebym nie musiała się zastanawiać czy stać mnie na mniej łez...

środa, 23 września 2009
Słowo o równości

Dużo ostatnio dyskusji o parytecie i związanej z tym wizji świata - jaki jest - zależny od płci, czy nie?

Ja mam taki mały przykład - moja córka wybrała sobie jakiś czas temu kierunek kształcenia - ciekawy, obiecujący zawodowo, zgodny z jej uzdolnieniami i zainteresowaniami.

Ostanio zaczęła myśleć o zmianie bo podobno "zaczęli przyjmować więcej/chętniej mężczyzn".

Powiedziała jej to osoba dobrze poinformowana - nauczycielka, która podobno wspiera ją i ceni.

Powiedziałam jej, żeby nie rezygnowała, bo jak się zaczniemy zastanawiać - co możemy osiągnąć skoro-jesteśmy-kobietami, to daleko nie zajedziemy.

Z drugiej strony ją rozumiem - jest zdolna, pracowita, ambitna i nieprzyzwyczajona do porażek:)

Chce po prostu zwiększyć swoje szanse - może pokrewny kierunek będzie łatwiej dostępny, a zawodowo niewiele gorszy?

Zastanawiam się, czy osoby które uważają, że płeć "nie ma znaczenia" rzeczywiście w to wierzą, czy to tylko propaganda?

12:34, kobietawkryzysie
Link Komentarze (3) »
czwartek, 17 września 2009
Trójmiejska Akcja Kobieca

Dawno mnie tu nie było. Mój feministyczny blog też leży odłogiem od ponad roku, czyli odkąd - powód jest banalny, ale powiem szczerze - dostałam nową pracę, w której cały dzień spędzam przed ekranem. Wieczorem nie mam już siły dalej przed nim siedzieć. Jednak to nie znaczy, że moja feministyczna aktywność zanikła. Wręcz przeciwnie. Wszystkie osoby z Trójmiasta - i nie tylko - zapraszam do przyjrzenia się naszej nowej lokalnej inicjatywie, która w sieci zadomowiła się po sąsiedzku, na bloxie:

tak.blox.pl

Zapraszamy do współpracy wszystkie osoby, które chciałyby w Trójmieście aktywnie działać na rzecz praw kobiet (raczej ulicznie i aktywistycznie, niż naukowo).

Kontakt: tak3miasto@gazeta.pl

poniedziałek, 14 września 2009
Szkoła Gender Mainstreaming IBL PAN - semestr zimowy 2009/2010

Szkoła Gender Mainstreaming IBL PAN - semestr zimowy 2009/2010
Serdecznie zapraszamy na II edycję Gender mainstreaming!

Szkoła Gender Mainstreamingu jest projektem Podyplomowych Gender Studies Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk i Fundacji Gender Center. Powstała w odpowiedzi na ogromne zainteresowanie słuchaczek i słuchaczy podyplomowych Gender Studies IBL PAN kwestią uwzględniania perspektywy płci w codziennych aspektach życia społecznego. Szkoła Gender Mainstreamingu dostarcza wiedzy koniecznej do zrozumienia polityki równości płci i uczy jej zastosowania w konkretnym obszarze problemowym. Jest skierowana do wszystkich osób zainteresowanych tematyką równości płci.

Gender mainstreaming jest wprowadzaniem perspektywy płci do działań politycznych, ekonomicznych i społecznych, do wszystkich dziedzin i poziomów funkcjonowania społeczeństwa. U jego podstaw stoi postulat, aby wszystkie obszary życia społecznego badać z perspektywy stosunków między płciami. Nie istnieją bowiem dziedziny życia społecznego, które byłyby neutralne pod względem płci. Gender mainstreaming stanowi zatem radykalną społeczno-polityczną koncepcję równouprawnienia płci, uwzględniającą odmienne potrzeby kobiet i mężczyzn zarówno w planowaniu działań, jak i na etapie ich realizacji (www.gm.undp.org.pl).

Słuchacze i słuchaczki Szkoły Gender Mainstreamingu wezmą udział w cyklu szkoleń, podczas których dowiedzą się, jak kwestie równościowe przenikają naszą codzienną pracę i działania większości instytucji oraz w jakich „codziennych” sytuacjach należy mówić o dyskryminacji. Celem jest wprowadzanie perspektywy gender mainstreamingu jako postawy krytycznej wobec istniejących struktur i rozpowszechnionych stereotypów.

W semestrze zimowym zajęcia poprowadzą: prof. Monika Płatek, dr Ewa Lisowska, Barbara Limanowska, Wanda Nowicka, Kinga Lohmann, Karolina Kędziora, Sylwia Spurek.

Czesne wynosi 1500 zł. Wpisowe: 200 zł. Zgłoszenia do końca września.

Studia dostępne są dla posiadaczy dyplomów magisterskich lub licencjackich; zapraszamy również studentów ostatnich lat studiów.

Zapisy przyjmuje sekretariat IBL PAN: Warszawa, Nowy Świat 72, Pałac Staszica, pokój 136, tel./fax.: 022-826-99-45, 022-657-28-95; mail: ibadlit@ibl.waw.pl

Szczegóły: www.genderstudies.pl

06:08, gender.blox , wydarzenia
Link Dodaj komentarz »
Podyplomowe Gender Studies IBL PAN - semestr zimowy 2009/2010

Podyplomowe Gender Studies IBL PAN - semestr zimowy 2009/2010


Instytut Badań Literackich PAN zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w Podyplomowych Gender Studies ¬– dwusemestralnych studiach w zakresie feminizmu i problematyki tzw. płci kulturowej, czyli sposobów społecznego „organizowania” czy „konstruowania” ludzkiej płciowości i seksualności.

Podyplomowe Gender Studies im. Marii Konopnickiej i Marii Dulębianki dostarczają interdyscyplinarnej wiedzy z zakresu społeczno-kulturowej tożsamości płci, ukazywanej z perspektywy literaturoznawstwa, teorii sztuki, lingwistyki, historiografii, antropologii, socjologii i psychologii. Poddając krytycznej analizie dotychczasowe przekonania na temat „natury” człowieka, Gender Studies kierują swą uwagę w stronę tego, co dotąd przemilczane, wypierane czy usuwane ze sfery kultury, nauki, społeczeństwa; przełamując stereotypy związane z kobiecością i męskością, przedstawiają alternatywne projekty identyfikacyjne – „wolności od tożsamości” i „wolności do tożsamości”.

Na program Gender Studies złożą się systematyczne zajęcia z takich dziedzin, jak: teoria gender i queer, krytyka feministyczna, historia ruchu kobiecego, feministyczne, genderowe i queerowe ujęcia psychoanalizy, teologii, językoznawstwa, historii literatury, sztuki, mediów, antropologii i polityki. Obok zajęć kursowych przewidziane są także zajęcia autorskie, szczegółowo rozwijające wybrane zagadnienie.

Studia trwają jeden rok (dwa semestry) i obejmują łącznie ponad 200 godzin lekcyjnych. Zajęcia będą odbywały się w soboty i niedziele (ewentualnie piątki) średnio dwa razy w miesiącu w Instytucie Badań Literackich PAN przy ul. Nowy Świat 72 (Pałac Staszica).

Po zaliczeniu zajęć i zdaniu egzaminów uczestnicy otrzymują świadectwo ukończenia Studiów Podyplomowych.

Specjalizacja ta przygotowuje do samodzielnej pracy naukowej w zakresie Gender Studies, daje podstawy warsztatu badawczego i może stanowić etap przygotowawczy do podjęcia studiów doktoranckich, które w IBL mają wieloletnią tradycję.

W semestrze zimowym 2009/2010 zajęcia poprowadzą: dr Bożena Umińska-Keff, dr Katarzyna Sierakowska, dr Lena Magnone, dr Katarzyna Szumlewicz, dr Sebastian Duda, Kazimiera Szczuka, Karolina Krasuska, Joanna Ostrowska.

Opłata za semestr: 1500 zł. Istnieje możliwość rozłożenia opłaty czesnego na dwie raty. Jednorazowa opłata wpisowa: 400 zł. Zapisy do końca września.

Informacji udziela sekretariat Studiów Podyplomowych IBL PAN, Nowy Świat 72 (Pałac Staszica), pokój 136, 00-330 Warszawa. Tel./fax: (022) 826-99-45; (022) 657-28-95, e-mail: ibadlit@ibl.waw.pl

Szczegóły: www.genderstudies.pl

06:07, gender.blox , wydarzenia
Link Dodaj komentarz »