feministyczno-genderowo-queerowa mozaika myślowa
Zakładki:
kontakt:
O nas
Gender studies
.ORG
Queer
Źródła
Domownicy
Stali goście


Miłość nie wyklucza - żądamy ustawy o związkach partnerskich!
czwartek, 29 maja 2008
Inkubator?

Portal "Gazety" donosi dziś o śmierci kobiety w ciąży - będącej pod opieką szpitala położniczego. Trafiła do szpitala z bólem brzucha, leżała na patologii ciąży, została wypisana do domu i ...zmarła. Ponoć lekarzy interesowała tylko jej ciąża. Nie przyszło im do głowy, że kobieta w ciąży też jest człowiekiem i może zachorować na cokolwiek. Czy to nie jest kolejny dowód, że ciężarną traktuje się u nas jak "pojemnik na dziecko"?

10:13, kobietawkryzysie
Link Komentarze (12) »
wtorek, 27 maja 2008
Międzynarodowy Dzień Dziewczynki


rys. Agatka, lat 5

UFA, Stowarzyszenie „W Stronę Dziewcząt” i Fundacja Feminoteka

serdecznie zapraszają na:

I MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIEWCZYNKI

30 i 31 maja, UFA, Marszałkowska 3/5, Warszawa, www.u-f-a.pl

TransKobiety, LesKobiety, QueerKobiety, Kobiety, Dziewczęta, Dziewczyny!

Wielkimi krokami zbliża się I MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIEWCZYNKI, dotychczas znany pod nazwą Dnia Dziecka. Z tej okazji zapraszamy na warsztaty dla dziewczynek w każdym wieku, wystawę Waszych prac, kobiecą slamę poetycką i gRRRL party! Witamy osoby o każdym genderze i ubiorze, kształcie i kolorze, przebraniu, pomalowaniu, upłciowieniu i useksualnieniu.

Zróbmy sobie w ten dzień wspólne święto, celebrujmy razem naszą dziewczynkę, prawdziwe i wyśnione dzieciństwo, nasze pierwsze próby wyrażenia siebie lub współczesne próby ożywienia Dziewczynki w sobie. Udało nam się ocalić z przeszłości pamiętniki pełne traumy, naszą poezję patriotyczną okresu stanu wojennego, rysunki nagich kobiet.

Teraz, jako dorosłe kobiety, próbujemy spotkać się naszymi dziewczynkami i odnaleźć ich siłę.

Zapraszamy do nadsyłania dziewczyńskich obrazów z dzieciństwa i młodości - rysunków mazakiem, wyklejanek z masy solnej, fotografii wiekopomnych rzeźb z modeliny, naszych pierwszych kulfonów, dzieł sztuki malarskiej i jakie tam jeszcze macie z okresu dziecięcego i postdziecięcego.

Czekamy na dzieła Waszego dziewczyństwa i/lub twórczość na temat wszystkich dziewczynek, które są w Was: metrykalnych i mentalnych, w każdym wieku i każdego genderu.

Dziewczynki-świnki, dziewczynki-landrynki, chłopaczyce i chłopcy, małe księżniczki, małe Mi, duże dzieci i niedorosłe dorosłe - wielkie, małe, wspaniałe - poznajmy się wreszcie!

Jak przekazać prace?

* Możecie je sfotografować czy zeskanować i przysłać mejlem na adres fundacja.centra@gmail.com.

* Lub nadesłać pocztą na adres Fundacja Centra, Dąbrowskiego 86 m. 30, 02 571 Warszawa.

* Albo przynieść osobiście do UFY, Marszałkowska 3/5, Warszawa (I piętro, wejście od ulicy),

codziennie (prócz czwartków) od 18.00 do 22.00.

Termin dostarczenia prac to 30 maja - możecie je przynieść jeszcze w dniu otwarcia wystawy!

Podpiszcie je imieniem i nazwiskiem, pseudonimem lub swoim zdjęciem z dziewczyństwa.

Z Waszych prac powstanie wiecznie rosnąca, a nigdy niedojrzała dziewczęca wystawa.

PROGRAM

30 maja, PIĄTEK

17.00-19.30 Warsztat „Z dziewczęcego pokoju w szeroki świat. Zdarzenia, które zainspirowały zmianę”

prowadzenie: Stowarzyszenie „W Stronę Dziewcząt”

Jak niewiele wiemy o historiach indywidualnych kobiet, o wydarzeniach z ich dzieciństwa, które zmieniły ich losy, lub o podjętych przez kobiety działaniach, które zmieniały historię, kulturę i sztukę? Bardzo niewiele. Nasz warsztat będzie próbą rekonstrukcji przynajmniej kilku ważnych dla kobiet wydarzeń. Jako motto obrałyśmy fragment Biegnącej z wilkami C.P. Estes: „Jeśli okrzyknięto cię czarną owcą, odszczepieńcem, indywidualistką, samotną wilczycą, nie kurcz się w sobie, nie staraj się zniknąć. Tylko ślepcy mogą twierdzić, że nonkonformista jest przekleństwem dla społeczeństwa”.

Liczba miejsc: 12; wiek uczestniczek: dowolny, jedynym warunkiem jest umiejętność czytania :) wstęp wolny.

20.00 otwarcie wystawy

20.30 Kobieca Slama Poetycka – zaprasza Maria Cyranowicz

Slamy poetyckie zazwyczaj są w 80% zdominowane przez mężczyzn. W tej maskulinistycznej atmosferze kobietom trudniej debiutować i prezentować własną twórczość. Postanowiłyśmy, że nasza Slama będzie sprzyjała kobiecej twórczości poetyckiej. Dlatego zapraszamy kobiety do prezentacji wierszy w konkurencji o nagrodę Najlepszej Slamerki.

Przynieście dwa teksty poetyckie, bo slama bedzie miała dwa etapy.

Zgłoszenia przyjmujemy tuż przed rozpoczęciem!

21.30 gRRRl party dla dziewczynek każdej orientacji i identyfikacji

* uwaga, dla niegrzecznych dziewczyn piercing na ostro!

* zagra DJane Pinkshot vel piRRRata pink: riot gRRRl muzik for riot gRRRlz

wstęp od 7 PLN/benefit

Wasza obecność na imprezie wesprze kobiecą i queerową UFĘ, która dzielnie oraz pilnie działa z Wami i dla Was oraz dla Wszystkich Dziewczynek!

31 maja, SOBOTA

10.00-13.30 Warsztat „Odkryj swoje ciało”

prowadzenie: Alina Bieńkowska (studentka choreoterapii i psychologii zorientowanej na proces)

Uświadomienie i rozruszanie ciała małych i dużych dziewczynek przez taniec i ruch. Warsztat z elementami choreoterapii oraz psychologii zorientowanej na proces i... z mnóstwem świetnej zabawy!

Liczba miejsc: 12; wiek uczestniczek: od 12 lat; wstęp od 20 PLN (możecie dać, ile chcecie); zapisy: fundacja.centra@gmail.com. Dzięki opłacie za warsztat Alina pojedzie na letni warsztat rozwoju osobistego dla kobiet!

14.00-18.30 Warsztat „O słuchaniu samej siebie”

prowadzenie: Agnieszka Kramm (psycholożka, psychoterapeutka), Paula Dziemidowicz (asystentka)

Każda z nas ma w środku maleńki głos, który czasem się odzywa, a czasem głośno krzyczy, podszeptując nam, czego chcemy, co jest dobre, co lubimy. Małe źródełko siły… Na spotkaniu zastanowimy się, jak go słuchać i nie zgubić.

Liczba miejsc: 12; wiek uczestniczek: 12-14 lat; wstęp wolny; zapisy: fundacja.centra@gmail.com.

więcej informacji: www.u-f-a.pl www.wstronedziewczat.org.pl www.feminoteka.pl
środa, 07 maja 2008
sygnalizacja świetlna dla kobiet

dostałam zabawnego linka z absurdalnym pomysłem, że kobiety powinny mieć swoją sygnalizację, pomysł jak zwykle ze szwecji

pan naśmiewa się z tego pomysłu, przy okazji wskazuje na inne grupy dyskryminowane, że też powinny mieć swoje światła, inwalidzi, dzieci, ludzie ze zwierzętami itd.

faktycznie pomysł absurdalny i pewnie w małej szwecji i tak wygeneruje ogromne koszty, no ale ich stać na to

i najważniejsze "Teraz feministki wymusiły na rządzie zmiany i do końca roku, na każdym przejściu dla pieszych ma się pojawić osobna sygnalizacja z narysowaną kobietą. Już widzę te wpisy w kronikach: „2008 r. – dzięki szwedzkim feministkom kobietom wolno przechodzić przez ulice”."

tylko nauczona doświadczeniem z polskimi pismakami [vide feministyczna pornografia za pieniądze rządu] w rozmowie na temat tego pomysłu poprosiłam o jakieś źródła, bo pan mało zabawny źródłem dla mnie nie jest

dostałam tego linka i chyba mogę go uznać za źródło

w artykule znalazłam zdanie, którego to zdania powyższy cytat jest chyba bardzo wolnym tłumaczeniem

"The walking woman sign is expected to be introduced next year. It will be up to local authorities to decide whether to use the new symbol or the traditional walking man sign, which came into use in 1966, road administration spokeswoman Anna Karin Bergstrom said."

chyba w ogóle nie znam angielskiego skoro oba cytaty to dla mnie jednak dwie zupełnie różne informacje...