feministyczno-genderowo-queerowa mozaika myślowa
Zakładki:
kontakt:
O nas
Gender studies
.ORG
Queer
Źródła
Domownicy
Stali goście


Miłość nie wyklucza - żądamy ustawy o związkach partnerskich!
poniedziałek, 29 marca 2010
"kobiety nie powinny chodzić same nocą po ulicach"

Z wrocławskiego dodatku do Gazety: „Gwałciciel schwytany. Zdarzenie jest przestrogą dla wszystkich, że kobiety nie powinny chodzić same nocą po ulicach.”

Zacznijmy od tego, że kobiet nie wolno gwałcić!!! Czy idę sama, czy z koleżanką, czy jest to południe, czy środek nocy, czy mam na sobie mini, czy noszę habit, czy jestem prostytutką, czy matką, NIE WOLNO!!!!

Po drugie, ten wypadek to i owszem przestroga, ale dla naszego państwa, że kobiety powinny mieć łatwy, najlepiej darmowy, dostęp do kursów samoobrony, a dziewczynki powinny uczyć się wendo już w szkole.

Po trzecie, mam dość słuchania, że wina leży po stronie kobiet. A może gdyby nie wyszła z domu po 22 (czy chodzi nam o stworzenie godziny policyjnej??), a może gdyby nie założyła taaaaakiego dekoltu, a może gdyby miała wąsy, a może gdyby nie…. Dość!!!!

Dość mam też prawa, które sprawę gwałtu lekceważy, stanowiąc, że dopóki ofiara nie wniesie oskarżenia, sprawcy się nie ściga. W naszym kraju gwałt to przestępstwo, którego nie ściga się z urzędu.

Cieszę mnie, że znalazła się jedna odważna kobieta, która usłyszawszy krzyki dziewczyny, zadzwoniła na policję i krzyknęła do gwałciciela z balkonu: „Już jedzie policja”.

18:12, kantallupa
Link Komentarze (12) »
wtorek, 23 marca 2010
Piersi moich pracownic kontroluję sam

Wiadomo nie od dziś, że wykrywalność nowotworów w Polsce jest na bardzo późnym etapie rozwoju choroby. Utrudnia to leczenie i powoduje znacznie większą śmiertelność pacjentów. Polak ma dwukrotnie mniejszą szansę na pokonanie raka niż Amerykanin czy Japończyk jak wykazał raport opublikowany w "Lancet oncology. Szczególnie duże spustoszenie czyni wśród Polek rak piersi. Zachorowalność na ten rodzaj nowotworu rośnie, a wraz z nim umieralność kobiet. Do tego należy dodać małą dostępność do nowoczesnych badań mammograficznych. Nie pomaga w tym fakt, że znaczna część urządzeń okazała się być wadliwa. Spowodowało to wzrost nieufności do badań mamograficznych. Polki wolą często nie wiedzieć, że są chore, zwlekają moment pójścia na badania do momentu kiedy okazuje się być za późno.

Opolskie Centrum Onkologii w poszukiwaniu sposób mających zachęcić kobiety do badań profilaktycznych wymyśliły hasło "piersi moich pracownic kontroluję sam". Było one wysyłane w listach do pracodawców. Właściwie wszelkie komentarze są zbędne.

Czy hasło: prostaty moich pracowników kontroluję sama byłoby też na miejscu?

20:20, trzydziestka
Link Komentarze (3) »
piątek, 19 marca 2010
Terapia

Uczestniczyłam w zajęciach prowadzonych przez pana terapeutę (z tytułem doktora nawiasem mówiąc).

Ćwiczyliśmy między innymi komunikację interpersonalną. Prowadzący nas nauczał i pouczał, żeby zawsze wysłuchać drugiej strony, wczuć się w jej odczucia, nie etykietować i nie kierować się stereotypami.

Bardzo pewny siebie i zadowolony starał się nam umilić czas zajęć swoistym humorem.

Humoru (w podobnym stylu) było sporo ale jeden "żart" zapamiętałam szczególnie. Dyskutowaliśmy akurat na temat liczby samobójstw popełnianych przez osoby cierpiące na depresję w zależności od płci.

Według statystyk kobiety trzykrotnie częściej podejmują próby samobójcze, ale mężczyźni są dwukrotnie bardziej skuteczni. Prowadzący stwierdził także, że mężczyźni przy tej okazji dokonują destrukcji ciała, a kobiety nie. I podsumował "kobiety chcą zawsze dobrze wyglądać".

Koleżanka, z którą siedziałam stwierdziła, że to był dowcip i się śmiała, mnie to jakoś nie rozśmieszyło...

09:04, kobietawkryzysie
Link Komentarze (3) »
poniedziałek, 15 marca 2010
Napisz tekst do Zadry

loZapraszamy do przysyłania tekstów do Zadry.

Deadline do najbliższego numeru to połowa kwietnia, ale zachęcamy bardzo do przysyłania propozycji tekstu jak najwcześniej, tak żeby można je było omówić i uzgodnić temat. Prosimy przysyłać teksty na adres: zadra@efka.org.pl

Oto kilka podpowiedzi co do tego, jak można redakcję uszczęśliwić:

Akceptujemy do druku teksty, w których z perspektywy feministycznej opisane, skomentowane czy przeanalizowane są sprawy dotyczące kobiet, feminizmu, zagadnień gender (płci kulturowej) w kulturze, polityce, życiu społecznym itp. Najciekawsze jest dla nas to, co dzieje się w Polsce, ale także sprawy kobiet na świecie pojawiają się ostatnio w Zadrze coraz częściej.

W każdym numerze pisma można przeczytać artykuły stałych publicystek/ów Zadry, ale z wielką przyjemnością publikujemy też nadesłane teksty, które spełniają wymogi publikacji. Ponieważ Zadra nie jest pismem akademickim, nie publikujemy prac seminaryjnych, magisterskich czy doktorskich, ani ich fragmentów – chyba że tekst jest bardzo ciekawy i napisany językiem lekkim i przystępnym.

Jakie teksty redakcja lubi?

interesujące
krytyczne
odkrywcze
napisane w nerwach i z gniewem
napisane ze stoickim spokojem
napisane zrozumiałym językiem
nie za długie (max. 27 000 znaków ze spacjami)
nie za krótkie (min. 4500 znaków ze spacjami)

Co tekst idealny powinien mieć? 

niedługi, zgrabny tytuł
niedługie, zgrabne śródtytuły
2-4 zdania notki biograficznej autora/autorki pod tekstem
powiew mądrości ;-)
humor i luz (bardzo mile widziane)
zdjęcia lub inne ilustracje do artykułu (to nie wymóg, ale redakcja to bardzo ceni)

Czego redakcja nie drukuje? 

bibliografii
przypisów
wierszy i opowiadań
żywotów świętych
tekstów pełnych zrzędzenia, narzekania i bezsilności


(Redakcja dostaje także dreszczy na plecach na widok i na dźwięk słowa „wszak”, ale radzi sobie z tym, zamieniając w Wordzie to ohydne słówko na zwyczajne „przecież”. Wszak na wszystko są sposoby ;-))

Nie dajcie się zniechęcić tymi wysokimi wymaganiami :-) Bardzo serdecznie zapraszamy do przysyłania tekstów. Autorki i autorzy zadrzanych tekstów mają zapewniony egzemplarz autorski pisma, nie mówiąc o satysfakcji i szacunku wśród ludzi i potomnych :-)

środa, 03 marca 2010
Manify

Pewnie wszyscy zainteresowani już wiedzą, ale małe podsumowanie gdzie, kiedy, o której i skąd ruszają manify w Polskich miastach:

 

Trójmiasto - 6.03 g. 12:00 Plac Solidarności (przy Stoczni Gdańskiej)

Poznań - 6.03 g. 14:00 ul. Ratajczaka, start przed wejściem do Starego Browaru

Olsztyn - 7.03 g. 12:00 Most Jana/Janiny

Warszawa - 7.03 g. 12:00 Plac Defilad

Toruń - 7.03 g. 13:00 starówka, pomnik Kopernika

Wrocław - 7.03 g. 14:00 Rynek, Pręgierz

Kraków - 7.03 g. 14:00 Rynek Główny

Katowice - 8.03 g. 16:00 Plac Szwewczyka

Łódź - 8.03 g. 16:00 pomnik Schillera