feministyczno-genderowo-queerowa mozaika myślowa
Zakładki:
kontakt:
O nas
Gender studies
.ORG
Queer
Źródła
Domownicy
Stali goście


Miłość nie wyklucza - żądamy ustawy o związkach partnerskich!
piątek, 22 stycznia 2010
Festiwal Zadry

festiwal ZadryZ okazji 10-lecia feministycznego pisma Zadra  zapraszamy na Festiwal Zadry. Festiwal odbędzie się w Krakowie w dniach 25-31 stycznia, od poniedziałku do niedzieli. Codziennie redakcja Zadry zaprasza na spotkania, dyskusje i pokazy filmów.Szczegółowy program Festiwalu można przeczytać na blogu Zadry: www.10latzadry.blox.pl, na stronach eFKi i na stronie Zadry na Facebooku.

Wstęp na wszystkie imprezy festiwalowe jest wolny. Zapraszamy!

środa, 20 stycznia 2010
call for papers do Artmixa

Niebawem ukaże się nowy numer „Artmixa” http://obieg.pl/artmix o antygatunkowizmie.

Jednak już teraz informujemy o możliwości nadsyłania tekstów do dwóch następnych numerów: „Gender w Europie Wschodniej” oraz „Intymność”.

GENDER EUROPY WSCHODNIEJ  - marzec/kwiecień 2010
Ten numer odnosić się  będzie do wystawy, która zostanie otwarta w marcu 2010 roku w Galerii Sztuki Współczesnej Zachęta Gender Check. Femininity and Masculinity in the Art of Eastern Europe. Wydaje się, że ta wystawa może być przełomem w badaniach problematyki reprezentacji płci w sztuce Europy Środkowej, zmuszając do przyjrzenia się pracom już nie w kontekście porównań ze sztuką powstającą na Zachodzie, ale w kontekście prac tworzonych w „gorszej” części Europy. Może ona również być ważnym impulsem do dyskusji na temat feminizmu w Europie Wschodniej.

Proponujemy zastanowienie się nad następującymi problemami:


Sztuka feministyczna Europy Wschodniej
Podwójne mechanizmy opresji: komunizm i patriarchat
„Prywatne jest polityczne”  – jak można to rozumieć w kontekście doświadczeń życia w krajach komunistycznych?
Nieznane związki pomiędzy sztuką poszczególnych krajów Europy Wschodniej
Dlaczego brakuje nam własnych metodologii?
Pytanie o teorie feministyczne w Europie Wschodniej
Feminizm a postkolonializm
Wyzwolenie przez kulturę  konsumpcyjną?
Kobiecość i męskość – płeć bloku wschodniego
Męskość – konstrukt feminizmu?


INTYMNOŚĆ  - październik 2010
Intymność jest tematem, który wydaje się mieć wiele związków ze współczesna sztuką i kulturą wizualną, w szczególności zaś wydaje się mieć duże znaczenie w sztuce feministycznej. Nasuwa się pytanie o eksponowanie sfery intymnej przez artystki feministyczne, a także artystów i artystki zajmujące się problematyką homoseksualności. Próba odpowiedzi na to pytanie uruchamia całą lawinę wątków. Czym jest poczucie intymności, na czym polega relacja między tym, co intymne a tym, co publiczne; jak w sztuce intymność jest eksponowana? Warto poruszyć kwestię intymności jako obszaru (nie)kontrolowanego przez sferę publiczną: na ile jest ona oazą wolności a na ile obszarem ubezwłasnowolnienia i przemocy? Warto się zastanowić nad pojęciem intymności w stosunku do ciała i nagości, na czym polega wstydliwość sfery intymnej i jak wiąże się ona z seksualnością, w jaki sposób w sztuce przekraczane są granice intymności własnej i cudzej i czy wiążą się z ingerencją w intymność innych. Zagadnienie intymności nabiera też szczególnego wymiaru w dobie kultury internetu, przez co wydaje się szczególnie aktualne.
Proponujemy zastanowienie się nad następującymi problemami:


Na czym polega poczucie intymności?
Wstydliwość sfery intymnej
Intymność a seksualność
Sfera intymna a sfera publiczna
Intymność w sztuce odnoszącej się do homoseksualności
Eksponowanie przez artystów własnej intymności, intymnych czynności
Pojęcie ciała i nagości a pojęcie intymności
Przekraczanie granic intymności swojej i cudzej, ingerencja w czyjąś intymność
Ciemne strony intymności
Intymność jako sfera przemocy
Intymność w dobie internetu


Teksty prosimy przesyłać na adres artmix_obieg@tlen.pl


Termin przyjmowania tekstów do numeru drugiego to 1.03.2010, a do numeru trzeciego 1.09.2010Pozdrawiamy serdecznie - Iza Kowalczyk, Edyta Zierkiewicz i Dorota Łagodzka

niedziela, 17 stycznia 2010
Eve Ensler, Monologi waginy we Wrocławiu

Zapraszamy do Impartu:

28 stycznia 2010, godz. 19.00

29 stycznia 2010, godz. 19.00

30 stycznia 2010, godz. 19.00

31 stycznia 2010, godz. 19.00

MONOLOGI WAGINY

EVE ENSLER

Eve Ensler  – Monologi waginy
Przestawienie premierowe


reżyseria: Grażyna Popowicz
scenografia i kostiumy: Elżbieta Terlikowska
muzyka: Bartek Straburzyński
tłumaczenie: Hanna Szczerkowska
obsada: Ewelina Paszke-Lowitzsch, Bogna Sztencel, Małgorzata Kałuzińska

Złożona z bezpruderyjnych monologów sztuka stała się prawdziwym hitem. Ensler doskonale trafiła, wypełniając lukę w dyskursie o kobiecej seksualności. Wagina, choć daje życie i jest kwintesencją SŁABEJ płci, jest kompletnie nieznana. Nie tylko dla mężczyzn, ale przede wszystkich dla kobiet, które od ich wagin odgradzają: wstyd, kompleksy, poczucie winy. Akceptacja siebie, utożsamienie się ze swym ciałem to dla Ensler początek poznawania własnego JA, początek niezbędny, by stworzyć osobowość – kobietę, która nie wstydzi się siebie i potrafi walczyć o swoje. Monologi… potrafią być też radosne – pokazują radość poznawania siebie, odkrywania własnej zmysłowości.

Pokłosiem spektaklu było powstanie ruchu i fundacji V-Day, która zajmuje się zbiórką pieniędzy na pomoc kobietom, które zostały ofiarami przemocy, gwałtów i molestowania. Monologi waginy doczekały się premier w prawie trzydziestu krajach. Wśród aktorek, które brały udział w licznych przedstawieniach znajdziemy takie gwiazdy jak Cate Blanchett, Glenn Close, Jane Fonda, Kate Winslet, Meryl Streep, Salma Hayek i Whoopi Goldberg.

Bilety: 20 zł


Szczegóły: www.impart.art.pl

Zapraszamy!!

 

Bilety w kasie Centrum Sztuki Impart, tel. 071/ 341-94-32 rezerwacje@impart.art.pl
Punkty sprzedaży i sprzedaż internetowa: www.eventim.pl

Sklep Muzyczny De`Molika, ul. Kazimierza Wielkiego 65, Wrocław, tel. 071 - 346-89-26, www.demolika.pl

Joanna Mazurek
Centrum Sztuki Impart
ul. Mazowiecka 17
50-412 Wrocław
www.impart.art.pl

tel. +48 71/344 28 14
tel. +48 601 393 039

czy praca domowa to praca?

Zapraszamy do głosowania na nasz blog www.alebalagan.blox.pl, który startuje w konkursie blog roku 2009 w kategorii "Profesjonalne".

Zgłosiłyśmy się do tego konkursu głównie w celach propagatorskich i ideowych, żeby zamanifestować, że praca domowa jest pracą. Stoczyłyśmy bitwę, by praca domowa kobiet została zakwalifikowana przez organizatorów konkursu do kategorii "Profesjonalne".

Najpierw wylądowałyśmy w "Ja i moje życie", bo jak ktoś pisze o sprzątaniu, gotowaniu, prasowaniu, etc. to według niektórych zalicza się to tylko do codziennego opisywania swojego życia i nie ma nic wspólnego z profesjonanym, eksperckim podejściem do tematu. Praca domowa nie jest przecież pracą, to tylko siedzenie w domu. 

Otóż według nas twierdzenie w dzisiejszych czasach, że prace domowe nie są pracą ani tematem społecznym i ekonomicznym zalatuje obciachem i obskurantyzmem.  

Tym mniej więcej zajmujemy się na blogu od ponad dwóch lat - nieodpłatną domową pracą kobiet. Zamiatamy pojęciowe śmieci, odkurzamy zaśniedziałe poglądy, a z fartucha robimy sztandar nowej udomowionej filozofii dla chłopców i dziewczynek - jak głosi podtytuł alebalaganu.

 

Czy pranie, sprzątanie, prasowanie i gotowanie to praca? Wyraź opinię
głosując na blog o nieodpłatnej domowej pracy kobiet,
www.alebalagan.blox.pl w konkursie Blog Roku w kategorii "Profesjonalne". Wyślij es o treści B00271 na nr 7144 (1,22zł) - dochód z smsów przeznaczony na cele charytatywne.

an.naja i kantallupa

P.S. Głosowanie trwa do 21 stycznia, do godz. 12.00.

10:21, kantallupa
Link Komentarze (5) »
sobota, 16 stycznia 2010
prośba o współpracę

Dzień dobry, ja całkiem OT. Założycielki bloga być może pamiętają zadrrrę. Zadrrra się trochę zestarzała i pisze pracę magisterską - a jakże, o feministkach! W związku z tym prosi feministki, które chcą jej pomóc w badaniach kwestionariuszowych, by chęć tę zgłaszały, pisząc na adres mailowy zadrrra(małpa)gmail.com.
Przemówmy wreszcie własnym głosem!

***

Mówimy zadrrro własnym głosem od dość dawna. I chyba dość głośno. To Ty nas raczej prosisz, byśmy Ci pozwoliły nasz głos przetworzyć. ;) I mam nadzieję, że wiele czytelniczek i czytelników-feministów odpowie na Twoje zapotrzebowanie. Przyrzeknij tylko jedno: że napiszesz *naprawdę dobrą* pracę magisterską... ;)

środa, 13 stycznia 2010
Coś mnie podkusiło

i zajrzałam na  reklamowanego na portalu Gazety jako "prowokacyjny" bloga Pani Posłanki.

Przeczytałam tam taką notkę:

http://kozlowskarajewicz.blox.pl/2009/12/Czy-kobiety-to-psy-ogrodnika.html

Wiem, że pogląd "baby są wszystkiemu winne" istnieje i ma się dobrze. Pytanie brzmi: czy od Posłanki powinnam oczekiwać więcej?!

Ale do rzeczy - Posłanka otrzymała list od Wyborcy i bardzo się zdenerwowała. W liście Wyborca karcił ją za zgubne w skutkach (dla kobiety) przebywanie poza domem oraz opisywał swoje życie rodzinne.

Wyborca miał żonę, której (jak widać wbrew swoim przekonaniom:) "pozwolił" pracować, a nawet "pomagał" jej w domu. Niestety, mimo że był tak wspaniały:) niewdzięczna istota opuściła go i zabrała ze sobą dzieci.

Postulatem Wyborcy jest interwencja Posłanki w sprawie skrzywdzonych przez sądy rodzinne ojców.

Nasuwa mi się dużo różnych refleksji (choćby na temat postawy Wyborcy wobec Posłanki, żony itp.), ale najciekawsze jest to, co tak naprawdę zdenerwowało Panią Posłankę?

Otóż kobiety. I to nawet nie te, które opuszczają idealnych mężów:), a kobiety w ogóle (?). Bo, jak się okazuje to kobiety nie pozwalają partnerom opiekować się dziećmi, zajmować się domem, a na dodatek mają pretensje do robiących karierę koleżanek (stąd tytuł notki)...

12:04, kobietawkryzysie
Link Komentarze (8) »