feministyczno-genderowo-queerowa mozaika myślowa


Miłość nie wyklucza - żądamy ustawy o związkach partnerskich!
Blog > Komentarze do wpisu
"Mistyka kobiecości"

Kupiłam pierwszy tom z biblioteki Kongresu Kobiet. Książka, autorstwa Betty Friedan, jest z 1963 roku, a więc dosyć stara (specjalnie sprawdzałam, czy to na pewno pierwsze wydanie u nas - po tylu latach:) 

Nie jest porywająca, to grube tomisko, napisane raczej nudnym językiem.

Treść nie jest wyssana z palca - punktem wyjścia była ankieta przeprowadzona przez autorkę wśród absolwentek renomowanego collegu. Wyniki były zaskakujące - a właściwie frustrujące - życie badanych kobiet nie było pasmem sukcesów i szczęścia.

"Mistyka kobiecości" traktuje o spychaniu kobiet do domu w latach pięćdziesiątych i o tym (co szczególnie ważne) jak dorabiano do tego ideologię. Po II wojnie światowej (która spowodowała przyspieszoną emancypację kobiet), mężczyźni wrócili do domu i trzeba było oczyścić dla nich rynek pracy. 

Okazało się, że "prawdziwa kobieca natura" to natura gospodyni domowej:) 

Jak kobiety na to reagowały? Mówiąc krótko - utratą tożsamości, zagubieniem, pustką, frustracją, depresją, a czasami furią:). Opisywany był nawet przez ówczesnych psychiatrów "syndrom gospodyni domowej". Oczywiście część kobiet zażywała antydepresanty, niektóre trafiały do szpitali psychiatrycznych, podejmowały próby samobójcze.

Powstało na ten temat sporo dobrych filmów, jak choćby "Droga do szczęścia" z Kate Winslet i Leonardo DiCaprio, czy "Daleko od nieba" z piękną rolą Julianne Moore (którą uwielbiam:); lata 50 miały także swój wymowny epizod w książce i filmie "Godziny" również z Julianne Moore.

W książce Friedan temat jest potraktowany bardziej kompleksowo - to ciekawe jak umiejętną propagandą w mediach robiono z nas zakupoholiczki (kobiecość utożsamiana z konsumpcjonizmem:). "Prawdziwa kobieta" została wystrojona w futro i obwieszona biżuterią. Zamknięta w "złotej klatce" domku na przedmieściach, z pozoru miała wszystko.

Naturalne dążenie kobiet do rozwoju zamieniono w dążenie do bycia "perfekcyjną panią domu" (np. samodzielne pieczenie chleba - skąd my to znany?:) Wyśrubowane też zostały normy urody - kobiety zaczęły się odchudzać. 

Okazało się, że nigdy nie jesteśmy "dość dobre" jako matki, żony i panie domu, więc tym bardziej nie mamy czego szukać w zewnętrznym świecie:)

Czy ten problem jest nadal aktualny? Dla mnie długie wywody na temat, że społeczeństwo nie powinno marnować kobiecego potencjału trącą myszką.

Ale całkiem niedawno przeczytałam w "Gazecie Świątecznej" wywiad z prof. M. (tym od "wózkowych"). Wywiad pod hasłem "kochajmy się" - Polacy powinni rozmawiać itp. Tym bardziej zaskakujący (przynajmniej dla mnie) był nagły atak, na - obraźliwie określony - "krzykliwy popfeminizm". A za co? Otóż, feministki nie zadają "prawdziwie ważnych pytań" - o to, "czy kobiety nie byłyby szczęśliwsze w domu" (?!)

A więc zapraszam do lektury!

wtorek, 29 stycznia 2013, kobietawkryzysie
Tagi: gender

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2014/03/28 19:30:55
Witam serdecznie wszystkich, zapytanie względnie nie w temacie jednakże może rozkażecie sprawdzoną firmę sprzątającą spomiędzy Krakowa?Ja w czasie jak narazie znalazłem wyłącznie firma sprzątająca wrocław