feministyczno-genderowo-queerowa mozaika myślowa


Miłość nie wyklucza - żądamy ustawy o związkach partnerskich!
Blog > Komentarze do wpisu
"kobiety nie powinny chodzić same nocą po ulicach"

Z wrocławskiego dodatku do Gazety: „Gwałciciel schwytany. Zdarzenie jest przestrogą dla wszystkich, że kobiety nie powinny chodzić same nocą po ulicach.”

Zacznijmy od tego, że kobiet nie wolno gwałcić!!! Czy idę sama, czy z koleżanką, czy jest to południe, czy środek nocy, czy mam na sobie mini, czy noszę habit, czy jestem prostytutką, czy matką, NIE WOLNO!!!!

Po drugie, ten wypadek to i owszem przestroga, ale dla naszego państwa, że kobiety powinny mieć łatwy, najlepiej darmowy, dostęp do kursów samoobrony, a dziewczynki powinny uczyć się wendo już w szkole.

Po trzecie, mam dość słuchania, że wina leży po stronie kobiet. A może gdyby nie wyszła z domu po 22 (czy chodzi nam o stworzenie godziny policyjnej??), a może gdyby nie założyła taaaaakiego dekoltu, a może gdyby miała wąsy, a może gdyby nie…. Dość!!!!

Dość mam też prawa, które sprawę gwałtu lekceważy, stanowiąc, że dopóki ofiara nie wniesie oskarżenia, sprawcy się nie ściga. W naszym kraju gwałt to przestępstwo, którego nie ściga się z urzędu.

Cieszę mnie, że znalazła się jedna odważna kobieta, która usłyszawszy krzyki dziewczyny, zadzwoniła na policję i krzyknęła do gwałciciela z balkonu: „Już jedzie policja”.

poniedziałek, 29 marca 2010, kantallupa

Polecane wpisy

  • zakłamywanie historii

    Tomasz Lis - taki dziennikarz - napisał felieton na temat kolejnej rocznicy stanu wojennego a w nim: "To jest dobry dzień, by podziękować za wolną Polskę. To je

  • Nie mam pomysłu na tytuł

    "Gazeta" zamieściła w sobotę obszerny artykuł będący chyba (chyba - bo to nie było napisane) głosem w dyskusji na temat całkowitego zakazu aborcji. Trzeba sobie

  • sumienie ateistki

    Kiedy zauważyłam w procesie dorastania, że nie po drodze mi z religią (z żadną znaną mi religią), że boga posiadam na użytek własny (a właściwie sama jestem swo

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2010/03/30 09:00:43
Wygląd ofiary nie ma znaczenia (są takie badania). Gwałcono już staruszki na cmentarzu...
-
2010/03/30 09:02:25
Czego się spodziewać, jeśli badania pokazały, że 30% policjantów i prokuratorów uważa, że "kobieta prowokuje"...
-
2010/03/31 08:20:30
A może powinni napisać: "mężczyźni stanowią zagrożenie"?!
-
2010/03/31 12:09:50
Moim zdaniem kursy samoobrony to jest nadal jakaś forma przenoszenia odpowiedzialności na (potencjalną) ofiarę. Wolałabym np. warsztaty radzenia sobie z agresją dla mężczyzn.
-
2010/03/31 12:38:41
zarin-dla wszystkich mężczyzn? Kursy samoobrony są ok ,bo uczą jak nie być ofiarą-nie tylko gwałtu,jak w życiu cenić siebie i siebie chronić(mamy prawo)
-
2010/03/31 13:08:36
Oczywiście nie dla wszystkich - ale jest nawet tak, że dużo mężczyzn zdaje sobie powoli sprawę, że nie radzą sobie z wychowaniem, jakie otrzymali (wpajanie agresji).

Ogólnie dla mnie to wygląda tak, że za dużo odpowiedzialności za gwałt się przenosi na kobiety. Mają nie ubierać się "wyzywająco", nie chodzić same nocą, uczyć się samoobrony, ogólnie samodzielnie troszczyć się o to, żeby nie zostały zgwałcone. Zarzuty, że ofiara się za słabo broniła też są, obok za dużego dekoltu.
-
Gość: Lara, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/04/06 00:27:18
dokladnie... straszna jest potem świadomośc - że idziesz wystrojona spotkac sie z ukochana osoba a wokol jest las, ciemno, na kazdy szelest zwracasz uwage jak na potencjalne niebezpieczenstwo... to jest przemoc psychiczna uprawiana przez państwo, brak swobody brak pewnosci i brak poczucia bezpieczenstwa
-
Gość: , *.as.kn.pl
2010/04/07 02:40:17
Wiesz, jak masz ochotę to wychodź po północy, sama, w miniówie na miasto. Twoje życie w Twoich rękach. Ja tam jednak wolę w podejrzane tereny nocą samotnie się nie zapuszczac, z torebką otwartą do tramwaju nie wchodzic. Moje stopy nie straciły kontaktu z podłożem, dlatego zdaję sobie sprawę, że chocby nie wiadomo jak super była policja i sądy to kradzieże i gwałty dalej będą się zdażac.
-
Gość: Lara, *.centertel.pl
2010/04/08 13:33:23
piszesz "Twoje zycie w Twoich rekach" owszem tak wlasnie jest, mamy jedno zycie nie po to zeby bac sie zyc, chodzic po ulicy bac wchodzic do tramwaju noca itd a jak zrobi sie troche bardziej niebezpiecznie w dzien to tez zostaniesz w domu zeby nie prowokowac, bo niebezpieczenstwo moze byc wszedzie ? to na czym spedzisz to zycie.. na chowaniu sie przed potencjalnym zabojca/gwalcicielem itd... bezsensu to ten chory swiat trzeba zmienic a nie dawac za wygrana i pozostajac w biernosci zgadzac sie na zastana rzeczywistosc...
pozdrowienia
-
Gość: Lara, *.centertel.pl
2010/04/08 13:33:38
piszesz "Twoje zycie w Twoich rekach" owszem tak wlasnie jest, mamy jedno zycie nie po to zeby bac sie zyc, chodzic po ulicy bac wchodzic do tramwaju noca itd a jak zrobi sie troche bardziej niebezpiecznie w dzien to tez zostaniesz w domu zeby nie prowokowac, bo niebezpieczenstwo moze byc wszedzie ? to na czym spedzisz to zycie.. na chowaniu sie przed potencjalnym zabojca/gwalcicielem itd... bezsensu to ten chory swiat trzeba zmienic a nie dawac za wygrana i pozostajac w biernosci zgadzac sie na zastana rzeczywistosc...
pozdrowienia
-
2010/04/12 09:54:47
No właśnie, jestem ostrożna, ale to nie znaczy że zadowolona z takiego stanu rzeczy.
Mężczyzna w nocy też jest narażony na przykład na pobicie, tylko czy policjant albo sędzia będzie mu później sugerował, że to jego wina, bo mógł siedzieć w domu?
-
2010/04/12 23:02:53
Zobaczmy...

1) Gwałt w stylu "nocą obcy człowiek na ulicy" to rzadkość. I mówiąc rzadkość mam na myśli poniżej 10%.

2) Och, wygląd ma jednak pewne znaczenie. Kobieta w krótkiej spódniczce jest nieco mniej zagrożona gwałtem. Tak, to nie pomyłka (co oczywiście nic nie znaczy, a na pewno nie tego, że te w długich spódnicach, czy nie daj boże spodniach są same sobie winne)

Polecam wywiad, bo rzadko się zdarza ktoś kompetentnie mówiący na ten temat:

www.trutv.com/library/crime/criminal_mind/profiling/hazelwood/2.html

I link do pdf-a:

www.mysati.com/Downloads/NJEP_The%20Undetected_Rapist.pdf

3. A jeśli chodzi o to co można z tym zrobić, to nie wiem jak u nas, ale problemem jest kultura w której gwałt jest w pewnym sensie akceptowany. To dość skomplikowane i mógłbym o tym pisać wiele, więc ogranicze się do podlinkowania.

yesmeansyesblog.wordpress.com/2010/04/08/rape-culture-aiding-and-abetting/#more-1494

4. I jako ciekawostka, a propos kultury, mężczyzn i agresji. To rzeczywiście kultura, bo testosteron nie powoduje agresji. (ten link za ostatnim artykułem feminoteki)

www.nature.com/nature/journal/v463/n7279/abs/nature08711.html