feministyczno-genderowo-queerowa mozaika myślowa


Miłość nie wyklucza - żądamy ustawy o związkach partnerskich!
Blog > Komentarze do wpisu
Szkoła Gender Mainstreaming IBL PAN - semestr zimowy 2009/2010

Szkoła Gender Mainstreaming IBL PAN - semestr zimowy 2009/2010
Serdecznie zapraszamy na II edycję Gender mainstreaming!

Szkoła Gender Mainstreamingu jest projektem Podyplomowych Gender Studies Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk i Fundacji Gender Center. Powstała w odpowiedzi na ogromne zainteresowanie słuchaczek i słuchaczy podyplomowych Gender Studies IBL PAN kwestią uwzględniania perspektywy płci w codziennych aspektach życia społecznego. Szkoła Gender Mainstreamingu dostarcza wiedzy koniecznej do zrozumienia polityki równości płci i uczy jej zastosowania w konkretnym obszarze problemowym. Jest skierowana do wszystkich osób zainteresowanych tematyką równości płci.

Gender mainstreaming jest wprowadzaniem perspektywy płci do działań politycznych, ekonomicznych i społecznych, do wszystkich dziedzin i poziomów funkcjonowania społeczeństwa. U jego podstaw stoi postulat, aby wszystkie obszary życia społecznego badać z perspektywy stosunków między płciami. Nie istnieją bowiem dziedziny życia społecznego, które byłyby neutralne pod względem płci. Gender mainstreaming stanowi zatem radykalną społeczno-polityczną koncepcję równouprawnienia płci, uwzględniającą odmienne potrzeby kobiet i mężczyzn zarówno w planowaniu działań, jak i na etapie ich realizacji (www.gm.undp.org.pl).

Słuchacze i słuchaczki Szkoły Gender Mainstreamingu wezmą udział w cyklu szkoleń, podczas których dowiedzą się, jak kwestie równościowe przenikają naszą codzienną pracę i działania większości instytucji oraz w jakich „codziennych” sytuacjach należy mówić o dyskryminacji. Celem jest wprowadzanie perspektywy gender mainstreamingu jako postawy krytycznej wobec istniejących struktur i rozpowszechnionych stereotypów.

W semestrze zimowym zajęcia poprowadzą: prof. Monika Płatek, dr Ewa Lisowska, Barbara Limanowska, Wanda Nowicka, Kinga Lohmann, Karolina Kędziora, Sylwia Spurek.

Czesne wynosi 1500 zł. Wpisowe: 200 zł. Zgłoszenia do końca września.

Studia dostępne są dla posiadaczy dyplomów magisterskich lub licencjackich; zapraszamy również studentów ostatnich lat studiów.

Zapisy przyjmuje sekretariat IBL PAN: Warszawa, Nowy Świat 72, Pałac Staszica, pokój 136, tel./fax.: 022-826-99-45, 022-657-28-95; mail: ibadlit@ibl.waw.pl

Szczegóły: www.genderstudies.pl

poniedziałek, 14 września 2009, gender.blox

Polecane wpisy

  • lektura dla posłów

    polska jak wiadomo w swojej historii przechodzi z jednej okupacji do drugiej, ot ostatni wiek najpierw skrajna prawica, potem skrajna lewica, a teraz skrajna gł

  • Na zimę najlepsza świeża, ciepła Zadra :-)

    Wczoraj wyszla z drukarni nowa, jesienno-zimowa Zadra. Jak zwykle najszybciej będą ją mialy w swoich skrzynkach pocztowych prenumeratorki/rzy i autorki/autorzy.

  • Spotkanie - rozmowa o poliamorii.

    12 Lipca 2010 o 17:30 w kawiarni Relaks, ul. Puławska 48 w Warszawie ,odbędzie się spotkanie-rozmowa na temat poliamorii, zorganizowane przez Tomka Kuleszę i An

TrackBack
TrackBack URL wpisu: