feministyczno-genderowo-queerowa mozaika myślowa


Miłość nie wyklucza - żądamy ustawy o związkach partnerskich!
Blog > Komentarze do wpisu
Pakt na rzecz równouprawnienia bez Polski

Rząd szwedzki zawarł pakt z rządami Francji, Hiszpanii, Finlandii, Danii i Czech. Pakt dotyczy wzmocnienia prac na rzecz równouprawnienia i zmniejszenia przepaści pomiędzy kobietami i mężczyznami odnośnie płac, pracy i zdrowia. Jak pisze Göran Persson w liście skierowanym do przewodniczącego Unii Europejskiej są to kluczowe kwestie niezbędne do osiągnięcia pełnego zatrudnienia i ekonomicznego wzrostu. Centralne miejsce w pakcie zajmują kwestie opieki nad dziećmi oraz godzenie pracy zawodowej i rodzicielstwa.  

Jak doszło do zawarcia paktu? Göran Persson podczas jednego z nieoficjalnych spotkań towarzyszących Radzie Europejskiej, 27 października 2005 roku zaproponował stworzyć pakt na rzecz równouprawnienia, aby zwiększyć szanse kobiet na rynku pracy. Propozycja spotkała się ze zrozumieniem wielu krajów członkowskich.  

Najważniejszymi celami paktu jest:

-wzmocnienie i przyspieszenie równouprawnienia zgodnie ze strategią lizbońską,

-zmniejszenie przepaści pomiędzy kobietami i mężczyznami w życiu zawodowym i w społeczeństwie,

-odpowiedzenie na rozwój demograficzny poprzez polepszenie szans kobiet i mężczyzn na godzenie życia zawodowego z rodzinnym. 

Jako środki zaradcze posłuży:

-zlikwidowanie różnic ze względu na płeć i przeciwdziałanie podziałowi na płeć na rynku pracy,

-udzielanie pomocy w łączeniu życia zawodowego i rodzinnego,

-integrowanie perspektywy równościowej we wszystkich politykach i polepszanie jej wdrażania. 

Pytanie retoryczne: dlaczego rząd polski nie bierze udziału w tym pakcie?

(źródło: rząd szwedzki, informacja prasowa z 10.02.2006, http://www.regeringen.se/sb/d/6356/a/57978 )

niedziela, 30 kwietnia 2006, szwecja11

Polecane wpisy

  • Beautiful business

    W ciągu zaledwie dwóch lat dwie absolwentki akademii ekonomicznej Handelshögskola w Göteborgu stały się najbardziej rozpoznawanymi promotorkami przedsiębiorczoś

  • duchy jemenu, dwa lata temu

    Zanim o Zanzibarze wspomnienie o Sanie sprzed dwóch lat. Zapraszam. Bo na tydzień przed wylotem do Tanzanii dostaliśmy informację od niemieckojęzycznego Jemeńcz

  • Majtki to nie jest miejsce na reklamy

    W reklamach roi się od giętkich, elastycznych kobiet i wypiętych we wszystkie strony babskich tyłków. Nie wiem, czy ktoś potrafi wymienić towar, którego nie spr

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2006/05/13 20:40:10
Pytanie: "Dlaczego rząd polski nie bierze udziału w tym pakcie?" nie powinno być retoryczne, zwłaszcza w świetle zmian, jakie obecny rząd wprowadza do polityki społecznej.

Zdaje się jednak, że z punktu widzenia prawicowo-neoliberalnych środowisk politycznych w Polsce taki pakt jest niepotrzebny, bowiem w Polsce dyskryminacji kobiet nie ma - jest za to specyficznie uprawiana retoryka "godności i miejsca społecznego kobiety" (w liczbie pojedynczej, oczywiście).

Mam jednak dwa pytania: - Co to jest strategia lizbońska, o której piszesz?

I bardziej otwarte pytanie - jak się do tego paktu ustosunkowały polskie parlamentarzystki zarówno te w kraju, jak i te w Brukseli?
-
Gość: Anzelm, 83.168.106.*
2006/05/16 16:48:11
nina a masz internet?
-
2006/05/17 22:36:32
Strategia lizbońska została przyjęta przez Radę Europejską na posiedzeniu w Lizbonie w 2000. Jest to plan, który zakłada, że w ciągu 10 lat UE stanie się najbardziej konkurencyjną potęgę na świecie.

U nas w ogóle nie słyszałam komentarzy na ten temat...niestety, jak zauwazyłaś są rzeczy, o których albo się nie mówi, albo mówi się "inaczej".